FRANCË – Parisi: Helmimi i Navalnyt një akt kriminal

PARIS, 25 gusht /ATSH-AFP/ – Franca dënoi sot aktin kriminal të kryer kundër opozitarit rus, Alexeï Navalny, viktimë e një helmimi, sipas Gjermanisë, dhe u kërkoi autoriteteve ruse një hetim të shpejtë dhe transparent, theksoi Quai d’Orsay (Ministria e Punëve të Jashtme).

“Franca shpreh shqetësimin e thellë para këtij akti kriminal të kryer kundër një aktori të madh të jetës politike ruse”, deklaroi në një komunikatë ministria duke e gjykuar thelbësore që autoritetet ruse të iniciojnë një hetim të shpejtë dhe transparent, i cili do të lejojë të përcaktohen rrethanat në të cilat është kryer ky akt,

Parisi thekson se përgjegjësit e këtij akti duhet të identifikohen dhe të dalin para drejtësisë dhe përsëriti vullnetin për t’i dhënë opozitarit si dhe të afërmve të tij mbështetje në këto rethana të vështira.

Pak më parë, Kremlini i konsideroi të nxituara përfundimet e mjekëve gjermanë që arritën në përfundimin se Alexeï Navalny ishte helmuar.

Opozitari vazhdon edhe sot të mbahet në koma artificiale, në një gjendje të rëndë, edhe pse jeta e tij nuk është në rrezik./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.