Kriza në Bjellorusi/ Borrell bisedë me Lavrov: BE mbështet plotësisht propozimin e OSBE-së për dialog mes palëve, gati të ofrojmë ndihmë

TIRANË, 21 gusht/ATSH/ Bashkimi Europian është i gatshëm të kontribuojë në përpjekjet për të lehtësuar një mënyrë paqësore dhe konstruktive për të nxjerrë nga kriza Bjellorusinë.

Në deklaratën për shtyp të publikuar në faqen zyrtare të Bashkimit Europian bëhet e ditur se “BE mbështet plotësisht propozimet e OSBE-së për dialog në Bjellorusi dhe është e gatshme të ofrojë ndihmë për t’i çuar më tej ato nëse kërkohet.

Kryeministri Edi Rama zhvilloi së fundmi në cilësinë e kreut të OSBE-së, një bisedë telefonike rreth 30 minuta me ministrin e Jashtëm të Rusisë, Sergei Lavrov ku i është komunikuar se “Vladimir Putin, i ka kërkuar presidentit bjellorus, Aleksandër Lukashenko, të pranojë kërkesën e OSBE-së për negocimin mes palëve politike”.

Opozita në Bjellorusi, akuzon qeverinë se ka manipuluar zgjedhjet, ndaj Rusia ka mbështetur nevojën e ndërhyrjes së OSBE për të ndërhyrë për zgjidhjen e krizës.

Rama në rolin e kryetarit të OSBE ka shprehur gatishmërinë për të vizituar Minskun dhe për të zhvilluar bisedime më të gjitha palët politike në konflikt.

Sipas deklaratës për shtyp të publikuar në faqen zyrtare të Bashkimit Europian, të enjten 20 gusht, Përfaqësuesi i Lartë, zëvendëspresidenti Josep Borrell foli me Ministrin e Jashtëm të Federatës Ruse, Sergey Lavrov, për situatën në Bjellorusi pas zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit.

Në cilësinë e tij si Koordinator i Komisionit të Përbashkët, ai gjithashtu foli me Ministrin Lavrov për propozimet e fundit të SH.B.A.-së në Këshillin e Sigurimit të OKB.

Përfaqësuesi i Lartë tha se Bashkimi Europian konsideron se zgjedhjet e fundit në Bjellorusi nuk ishin as të lira dhe as të drejta, dhe se BE-ja pra nuk i njeh rezultatet.

Përfaqësuesi i Lartë Borrell theksoi se situata në Bjellorusi ka vëmendjen më të madhe të Bashkimit Evropian, siç reflektohet nga takimet e fundit të Ministrave të Jashtëm të BE-së më 14 gusht dhe Kryetarëve të Shteteve ose Qeverive të BE-së më 19 gusht. Pas dy telefonatave midis Presidentit të Këshillit Europian Charles Michel dhe Presidentit Rus Vladimir Putin të martën 18 gusht dhe të enjten 20 gusht, Përfaqësuesi i Lartë Borrell përsëriti nevojën për një dialog gjithëpërfshirës kombëtar në Bjellorusi që çon në një zgjidhje konstruktive dhe paqësore në lidhje me Bjellorusinë të drejtat themelore të njerëzve. Çdo ndërhyrje e jashtme negative duhet të shmanget. I takon popullit te Bjellorusisë të përcaktojnë të ardhmen e vendit të tyre.

Përfaqësuesi i Lartë Borrell nënvizoi mesazhin e qartë të BE për përkrahjen e pavarësisë, sovranitetit të Bjellorusisë dhe zgjedhjes demokratike të popullit Bjellorusi, si dhe të drejtat dhe liritë e tyre themelore.

Bashkimi Evropian është i gatshëm të kontribuojë në përpjekjet për të lehtësuar një mënyrë paqësore dhe konstruktive për të dalë nga kriza. Në këtë drejtim, BE mbështet plotësisht propozimet e OSBE-së për dialog në Bjellorusi dhe është e gatshme të ofrojë ndihmë për t’i çuar më tej ato nëse kërkohet. Si një shtet anëtar i OSBE-së, Përfaqësuesi i Lartë shpresonte se Rusia mund të ketë një ndikim pozitiv në mbështetjen e propozimeve të tilla.

/a.gjonaj/p.s/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.