FRANCË – Ndalohen tubimet me më shumë se 10 persona

PARIS, 15 gusht /ATSH-AFP/ – Grumbullimet e më shumë se 10 personave janë të ndaluara në Paris, nëse nuk garantohen masat mbrojtëse, njoftoi prefektura e qytetit dhe policia.

“Vënia e detyrueshme e një maskë mbrojtëse, tashmë në fuqi në disa rajone në kryeqytet, nga e shtuna ora 20:00 do të shtrihet edhe në një pjesë të Champs-Elysées dhe në zonën e muzeut të Luvrit në veçanti”, sipas të njëjtit burim.

“Nëse situata epidemiologjike do të përkeqësohet përsëri, vënia e një maskë mund të bëhet e detyrueshme në të gjithë kryeqytetin”, vazhdoi policia.

Kryeministri Jean Castex u bëri thirrje të martën francezëve që të tregohen të përgjegjshëm, për të shmangur rifillimin e epidemisë./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.