FRANKFURT – Rritja e çmimit të arit nuk njeh kufij

FRANKFURT, 5 gusht /ATSH-DPA/ – Çmimi i arit vazhdoi të rritej në një rekord të ri sot duke tejkaluar 2 000 dollarë për ons.

Metali i çmuar arriti në 2 031,14 dollarë për ons (rreth 31 gramë) në Bursën e Londrës.

Rritja e çmimit është nxitur kryesisht nga pasiguria ekonomike për shkak të pandemisë së koronavirusit, pasi investitorët kërkojnë arin si një pasuri të sigurt.

Që nga fillimi i vitit, çmimi i arit është rritur 33%, ndërkohë që ekspertët presin një rritje të mëtejshme.

Blerjet e arit janë nxitur gjithashtu nga një dollar i dobët, pasi metali, i cili tregtohet ndërkombëtarisht në dollar, u bë më i lirë në tregjet botërore jashtë SHBA.

Ari gjithashtu shihet si një investim i sigurt nga investitorët që shqetësohen për paratë që bankat qendrore po livrojnë në ekonomi për të frenuar pasojat e krizës së koronavirusit, i cili mund të çojë në inflacion në planin afatgjatë, megjithëse rritjet e çmimeve në ekonomitë e mëdha janë akoma të dobëta./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.