AXHENDA NDËRKOMBËTARE 05/8/2020

JAPONI – Rihapja e kufijve për kthimin e të huaj, me kushte.

LONDONDERRY (BM) – Funerali i John Hume, arkitekt i paqes në Irlandën e Veriut dhe fitues i çmimit Nobel për Paqen.

AMSTERDAM (Holandë) – Hyrja në fuqi e veshjes së maskave, e detyrueshme, në lagje të mbushura me njerëz.

ZAGREB (Kroaci) – 25-vjetori i sulmeve kundër rebelëve serbë, i cili i dha fund luftës.

TOULOUSE (Francë) – Hyrja në fuqi e veshjes së maskës së detyrueshme në zonat e trafikut të madh.

UASHINGTON (SHBA) – Joe Biden shpall emrin e bashkëlistës së tij për zgjedhjet presidenciale.

SAN FRANCISCO (SHBA) – Samsung zbulon telefonin inteligjent të ri Galaxy në internet.

BEJRUT (Liban) – Shpërthime vdekjeprurëse në portin e qytetit.

LIBAN – Dita Kombëtare Zije pas shpërthimeve vdekjeprurëse.

BOGOTA (Kolumbi) – Gjykata Supreme urdhëron arrestimin e ish-presidentit Alvaro Uribe./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.