FOKUS – Ekonomistët paralajmërojnë për dëmet e një vale të dytë COVID-19

BERLIN, 1 gusht /ATSH-DPA/ – Ekonomistët kryesorë në Gjermani lëshuan paralajmërime të forta për pasojat e një valë të dytë të koronavirusit në mes të rritjes së përditshme të infeksioneve.

“Një valë e dytë mund të shkaktojë më shumë dëme ekonomike sesa e para, pasi kompanitë tashmë janë mposhtur, kanë borxhe më të larta dhe shumë pak kursime”, i tha Marcel Fratzscher, presidenti i Institutit Gjerman për Kërkimet Ekonomike (DIW) gazetës ”Rheinische Post”.

Ai tha se ajo që po ndodh aktualisht në SHBA tregon rëndësinë e udhëzimeve të qarta dhe vendosjen shpejt të kufizimeve në një shpërthim të dytë, në mënyrë që të mbahet niveli i infeksioneve të reja sa më i ulët të jetë e mundur dhe të minimizohet ndikimi ekonomik.

“Kufizimet mund të jenë për një kohë të kufizuar dhe dëmtimet minimizohen, por vetëm nëse shumica e njerëzve sillen në mënyrë të ndjeshme dhe të përgjegjshme”, theksoi Fratzscher.

Sidoqoftë, megjithëse infeksionet janë në rritje, një ekonomist tjetër paralajmëroi të mos reagohet me ngut.

Michael Huether, drejtor i Institutit të Ekonomisë Gjermane (IW), i cili është afër biznesit, tha se qeveria nuk duhet të jetë shumë e shpejtë për të imponuar një bllokim në të gjithë vendin.

“Një bllokim mbarëkombëtar presupozon një epidemi në shkallë kombëtare dhe ndikim të madh”, i tha Huether kësaj gazete.

Ai tha se niveli aktual i infeksioneve nuk pasqyron një situatë të tillë.

“Unë nuk e konsideroj një bllokim të dytë në shkallë vendi si të domosdoshme ose të përgjegjshme, duke marrë parasysh pasojat sociale dhe ekonomike”, tha ai, duke sugjeruar në vend të kësaj që rajonet të marrin masa në përgjigje të situatës lokale.

Thirrja e tij u përkrah edhe nga nga Michael Ohoven, presidenti i shoqatës së biznesit të vogël dhe të mesëm, BMVW, i cili u bëri thirrje politikanëve të shmangin një bllokim të dytë nëse infeksionet rriten.

Ai u tha gazetave që i përkisnin Funke Media Group se një bllokim i dytë do të ishte i papërgjegjshëm duke e çuar ekonominë gjermane në shkatërrim.

“Edhe nëse shpërthimet lokale çojnë në një rritje të vogël të infeksioneve, kjo nuk duhet të çojë në një bllokim të dytë”, tha Ohoven./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.