Takimi me të rinjtë/ Soreca: Vlora, qytet i projektuar drejt së ardhmes

TIRANË, 17 korrik/ATSH/ Lungomare, një nga projektet më të rëndësishëm të financuara nga BE-ja në Shqipëri, e ka rigjallëruar qytetin e Vlorës. Ai ka ndryshuar jetën dhe biznesin të shumë banorëve, si dhe ka krijuar mundësi të reja për të rinjtë.

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ishte në vlorë të mërkurën para fillimit të fushatës Europa është këtu, së bashku me kryebashkiakun e Vlorës, Dritan Leli. Ata u takuan gjithashtu me një grup të rinjsh që ishin të interesuar të dinin më shumë rreth Erasmus+ dhe programeve të tjera të financuara nga BE-ja për të rinjtë.

“Vlora është një qytet i projektuar drejt së ardhmes. Dhe roli i të rinjve është më i rëndësishëm se kurrë. Programet e shkëmbimit janë një nga mënyrat më të mira që ju të njihni Bashkimin Europian dhe pastaj të sillni përsëri në Shqipëri atë që keni mësuar”, tha ambasadori Soreca gjatë takimit.

/gj.mima/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.