Kursi i këmbimit/ Euroja dhe dollari forcojnë pozitat ndaj lekut

TIRANË, 10 korrik /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të premten monedhat e huaja kryesore euroja dhe dollari amerikan forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euroja këmbehet sot me 124,10 lekë ose 0,1 lekë më shumë dhe dollari amerikan u forcua me 0,40 lekë duke u këmbyer me 109,94 lekë.
Ndryshe nga euroja dhe dollari, monedha britanike dhe franga zvicerane nuk e kanë ndryshuar vlerën e këmbimit me një ditë më parë. Paundi britanik këmbehet 138,63 lekë dhe franga zvicerane këmbehet me 116,77 lekë. /j.p/r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 109.94 +0.40
Euro EUR 124.10 +0.01
Poundi Britanik GBP 138.63 0.00
Franga Zvicerane CHF 116.77 -0.01
Jeni Japonez (100) JPY 102.97 +0.89
Dollari Australian AUD 76.45 -0.05
Dollari Kanadez CAD 80.83 -0.34
Korona Suedeze SEK 11.94 0.00
Korona Norvegjeze NOK 11.59 -0.10
Korona Daneze DKK 16.67 +0.01
SDR SDR 152.32 +0.91
Ari(OZ 1) XAU 198536.41 -46.47
Argjend(OZ 1) XAG 2060.65 -18.69
Juani Kinez (onshore) CNY 15.70 +0.02
Juani Kinez (offshore) CNH 15.70 +0.02
Lira Turke TRY 16.02 +0.07
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.