Brataj: Virusi ekziston, infekton dhe vret, respektoni këto 5 rregulla

TIRANË, 6 korrik/ATSH/ Drejtori i Urgjencës Kombëtare Mjekësore, Skënder Brataj, deklaroi sot se koronavirusi është real, infekton dhe vret.

Në një reagim kundër atyre njerëzve që sipas tij hiqen si ‘gjithollogë’ dhe besojnë se dinë gjithçka Brataj tha se “ju lutem mos shkaktoni më konfuzion! Koronavirusi ekziston, Koronavirusi infekton, Koronavirusi sëmur, Koronavirusi merr jetë, Jeta e radhës që do të humbi, mos harro, mund të jetë e jotja”.

“Ju lutem na lini të shpëtojmë jetë njerëzish, na jepni kohë të mposhtim virusin, na jepni kohë të sqarojmë qytetarët, na jepni kohë të shërojmë plagët e virusit”, – u shpreh Brataj.

Mjeku Brataj i bën thirrje qytetarëve që të ndjekin 5 rregullat e higjienës dhe mbrojtjes ndaj këtij virusi që ka mbi 6 muaj që ‘po gjunjëzon’ mbarë njerëzimin.

“Prandaj për të ruajtur veten dhe familjen tënde ndiq këto pesë këshilla: mbaj maskën në ambientet e mbyllura, mbaj distancën 1.5 metër, zbato rregullat e higjienës, mos lejo të tjerët t’i shkelin këto rregulla dhe mos e përdor profilin fals deri sa virusi të ikë”, shprehet ndër të tjera Brataj./k.s//a.a/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.