AXHENDA NDËRKOMBËTARE 05/7/2020

TOKIO (Japoni) – Zgjedhja e guvernatorit të Tokios.

SIDNEI (Australi) – Manifestime për të protestuar kundër vdekjeve të personave autoktonë të ndaluar.

BRITANI E MADHE – Homazhe për ekipin shëndetësor të National Health Service, me rastin e 72-vjetorit.

FRANCË – Fundjava e parë e nisjes së pushimeve.

KROACI – Zgjedhje legjislative.

PARIS (Francë) – Përgatitje për riorganizimin qeveritar pas emërimit të Jean Castex si pasaedhës i Edouard Philippe në Matignon

VATIKAN (Selia e Shenjtë) – Papa mban lutjen e Angelus që nga dritarja e pallatit apostolik për besimtarët në sheshin Shën Pjetër.

ATHINË (Greqi) – Fundi i mundshëm i kufizimit në kampet e refugjatëve, nëse qeveria nuk e zgjat për të pestën herë.

PARIS (Francë) – Konferencë virtuale  e adicionit të 20 të Takimeve Ekonomike me Ursula von der Leyen, Christine Lagarde dhe Charles Michel

NUR-SULTAN (Kazakistan) – Fillon një kufizim i dytë dyjavor, për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19.

LOS ANXHELES (SHBA) – Mbyllen plazhet për fundjavë, për shak të epidemisë së COVID-19.

TEHERAN (Iran) – Konferencë e përditshme shtypi e Ministrisë së Shëndetësisë për epideminë e COVID-19./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.