Kursi i këmbimit /Leku forcon pozitat ndaj monedhave të huaja

TIRANË, 2 korrik /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten leku forcoi pozitat ndaj monedhave të huaja, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euroja këmbehet sot me 124.27 lekë ose 0.06 lekë më pak se ditën e mërkurë. Ndërsa dollari amerikan shënoi që rënie të ndjeshme me 0.61 lekë dhe zbriti në kuotën e 110.16 lekëve.
Leku forcoi pozitat edhe ndaj frangës zvicerane me 0.13 lekë dhe u zhvlerësua ndaj paundit britanik me 0.59 lekë.
Në tregun valutor paundi britanik këmbehet me 137.92 lekë dhe franga zvicerane blihet me 116.78 lekë. /a.a/r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollari amerikan USD 110.16 -0.61
Euroja EUR 124.27 -0.06
Paundi britanik GBP 137.92 +0.59
Franga zvicerane CHF 116.78 -0.13
Jeni japonez (100) JPY 102.58 -0.42
Dollari australian AUD 76.31 -0.19
Dollari kanadez CAD 81.08 -0.63
Korona suedeze SEK 11.90 +0.01
Korona norvegjeze NOK 11.65 +0.04
Korona daneze DKK 16.70 +0.02
SDR SDR 151.70 -0.69
Ari (OZ 1) XAU 195106.41 -2,892.47
Argjend (OZ 1) XAG 1974.43 -60.68
Juani kinez (onshore) CNY 15.59 -0.10
Juani kinez (offshore) CNH 15.58 -0.10
Lira turke TRY 16.07 -0.09
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.