Këmbimi valutor/ Euroja dhe dollari forcojnë pozitat në raport me lekun

TIRANË, 30 qershor /ATSH/ Monedha e përbashkët europiane dhe dollari amerikan forcuan pozitat sot në raport me lekun, në tregun e brendshëm valutor.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro këmbehet me 124.34 lekë ose 0.07 lekë më shumë se një ditë më parë, ndërsa monedha e gjelbër amerikane forcoi pozitat me 0.53 lekë dhe këmbehet me 110.95 lekë.
Kursi i këmbimit valutor sot, shënoi zhvlerësim të lehtë për paundin britanik dhe frangën zvicerane përkatësisht me 0.09 lekë dhe 0.17 lekë. Paundi britanik këmbehet me 136.00 lekë dhe franga zvicerane këmbehet me 116.53 lekë. /a.a/r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 110.95 +0.53
Euro EUR 124.34 +0.07
Poundi Britanik GBP 136.00 -0.09
Franga Zvicerane CHF 116.53 -0.17
Jeni Japonez (100) JPY 102.97 0.00
Dollari Australian AUD 75.87 -0.07
Dollari Kanadez CAD 81.03 +0.17
Korona Suedeze SEK 11.82 -0.03
Korona Norvegjeze NOK 11.37 -0.04
Korona Daneze DKK 16.68 -0.01
SDR SDR 153.09 +0.89
Ari(OZ 1) XAU 196364.46 +1,085.88
Argjend(OZ 1) XAG 1977.37 +10.79
Juani Kinez (onshore) CNY 15.68 +0.08
Juani Kinez (offshore) CNH 15.67 +0.06
Lira Turke TRY 16.19 +0.07
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.