IRLANDË – Michael Martin zgjidhet kryeministër

DUBLIN, 27 qershor /ATSH-DPA/ – Udhëheqësi i partisë Fianna Fail, Micheal Martin është zgjedhur kryeministër i Irlandës, me një shumicë prej 93 votash në një seancë të veçantë parlamentare që u zhvillua sot në Dublin.

Martin do të drejtojë një qeveri të paprecendentë koalicioni midis rivalëve Fine Gael dhe Fianna Fail, sëbashku me partinë e Gjelbër./ /sara/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.