BRUKSEL – BE: SHBA të rishikojë vendimin për tërheqjen nga OBSH-ja

BRUKSEL, 30 maj /ATSH-AFP/ – Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen dhe kreu i Diplomacisë së BE-së i kërkuan sot SHBA-së të rishikojë vendimin për tërheqjen nga OBSH.

“Bashkëpunimi dhe solidariteti botëror përmes përpjekjeve shumëpalëshe janë e vetmja mënyrë efiktive dhe e zbatueshme për të fituar këtë betejë me të cilën po pëballet bota”, deklaruan Von der Leyen dhe Borrell duke iu referuar pandemisë së koronavirusit që ka prekur mbarë planetin.

“OBSH-ja duhet të vazhdojë të jetë në gjendje të drejtojë reagimin ndërkombëtar ndaj pandemive aktuale dhe të ardhshme. Për këtë, pjesëmarrja dhe mbështetja e të gjithëve është e nevojshme dhe thelbësore” shtuan ata në një komunikatë.

“Përballë këtij kërcënimi botëror, ka ardhur momenti për të rritur bashkëpunimin dhe për të gjetur zgjidhje të përbashkëta. Duhet të shmangim veprimet që dobësojnë rezultatet në nivel ndërkombëtar. Në këtë kontekst, i kërkojmë SHBA-së të rishikojë vendimin e njoftuar”, shtojnë ata.

Presidenti amerikan, Donald Trump njoftoi dje se do t’i jepte fund marrëdhënies mes vendit të tij dhe OBSH-së, që e ka akuzuar që prej fillimit të pandemisë se po tregohet shumë e butë me Kinën, ku u shfaq për herë të parë koronavirusi para se të përhapej në mbarë planetin./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.