Kursi i këmbimit/ Leku forcon pozitat ndaj monedhave kryesore

TIRANË, 26 maj /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të mërkurën leku forcoi pozitat ndaj monedhave të huaja kryesore.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euroja, dollari amerikan, paundi britanik e franga zvicerane u zhvlerësuan përkatësisht me 0,03 lekë, 0,17 lekë, 0,29 lekë dhe 0,38 lekë.
Sot dollari amerikan këmbehet me 113,10 lekë, euroja me 124,01 lekë, paundi britanik me 139,16 lekë dhe franga zvicerane këmbehet me 116,62 lekë.
Banka e Shqipërisë zbaton një regjim të lirë të kursit të këmbimit dhe vlerëson se këmbimi valutor luhatet brenda parashikimeve dhe pritshmërimeve të saj.
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 113.10 -0.17
Euro EUR 124.01 -0.03
Poundi Britanik GBP 139.16 -0.29
Franga Zvicerane CHF 116.62 -0.38
Jeni Japonez (100) JPY 105.04 -0.15
Dollari Australian AUD 75.30 +0.30
Dollari Kanadez CAD 82.24 +0.66
Korona Suedeze SEK 11.77 0.00
Korona Norvegjeze NOK 11.44 +0.04
Korona Daneze DKK 16.65 0.00
SDR SDR 154.36 +0.10
Ari(OZ 1) XAU 192943.70 -1,884.69
Argjend(OZ 1) XAG 1935.41 -18.01
Juani Kinez (onshore) CNY 15.81 -0.08
Juani Kinez (offshore) CNH 15.78 -0.08
Lira Turke TRY 16.70 -0.02

e.xh/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.