COVID-19/ Këshilli Rinor i Ambasadës Amerikane, diskutim për shëndetin mendor gjatë pandemisë

TIRANË, 23 maj/ATSH/ Këshilli Rinor i Ambasadës Amerikane i kushtoi rëndësi ndikimit të COVID-19 në shëndetin mendor, duke folur mbi praktika më të mira që duhet të ndiqen për ta kaluar këtë situatë sa më lehtë.

Maji është muaji i Ndërgjegjësimit të Shëndetit Mendor dhe në kohën e COVID-19, ngritja e kësaj çështjeje ka rëndësi akoma më të madhe.

Për këtë arsye, Këshilli Rinor i Ambasadës Amerikane, gjatë serisë së tyre “Youth Talk” me Ela Tollkuçi, psikologe dhe profesoreshë në një universitet shqiptar, biseduan mbi shëndetin mendor gjatë pandemisë, sidomos tek të rinjtë.

Ata diskutuan mbi mënyrat se si mund t’i jepet fund stigmës që lidhet me shëndetin mendor dhe mbi praktika më të mira që ne të gjithë duhet të ndjekim për ta kaluar këtë situatë sa më lehtë./m.m/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.