Ndryshime ligjore në procedurat e prokurimit të brendshëm të ARRSH-së në përputhje me legjislacionin e BE-së

TIRANË, 20 maj /ATSH/ Autoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) në kuadër të Projektit Twinning (të binjakëzimit) zhvilloi sot një takim online mes ekspertëve të fushës për adaptimin e procedurat e prokurimit të brendshëm të Autoritet Rrugor Shqiptar (ARRSH) sipas modeleve më të mira të Bashkimit Europian.

“Patëm një aktivitet tjetër për hartimin e propozimeve për ndryshimet e nevojshme të rregulloreve adekuate ligjore shqiptare dhe procedurat e prokurimit të brendshëm të  Autoritet Rrugor Shqiptar”, thuhet në njoftimin e ARRSH-së.

Sipas ARRSH-së, ekspertët e binjakëzimit mbajtën një videokonferencë me disa nga aktorët kryesorë, si: ARRSH, Agjencia e Prokurimit Publik, Agjencia e Trajtimit të Koncesioneve dhe Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, të përfshirë në punën legjislative, e cila është duke u zhvilluar drejt hartimit të një ligji të ri për Prokurimet Publike dhe Ligjit për PPP dhe Koncesionet.

Gjatë videokonferencës, ekspertët e binjakëzimit u informuan për gjendjen aktuale në lidhje me këtë proces dhe shkëmbyen mendimet e tyre se si t’i sjellin ligje të tilla në përputhje me legjislacionin e BE-së.

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.