Meta: Shembja e Teatrit Kombëtar, akt cubash dhe i paligjshëm

TIRANË, 19 maj/ATSH/ Presidenti Ilir Meta e cilësoi sot shembjen e Teatrit Kombëtar, “një akt të programuar shkombëtarizues”.

“Shkatërrimi i Teatrit Kombëtar, nuk ishte thjesht dhe vetëm një akt cubash, antikushtetues dhe i paligjshëm, por një akt i programuar shkombëtarizues”, tha Meta.

Më herët, Kreu i Shtetit ka deklaruar se “mbështet fuqimisht një hetim ndërkombëtar për shkatërrimin antikushtetues, të paligjshëm dhe në mënyrën më antieuropiane të Teatrit Kombëtar”.

Ai është shprehur i gatshëm të bashkëpunoj me Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit, si dhe me çdo institucion europian dhe ndërkombëtar për Kulturën./m.m//r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.