BUDAPEST – Edhe Hungaria heq kufizimet, por me kushte

BUDAPEST, 16 maj /ATSH-DPA/- Kufizimet për lëvizjen e banorëve të Budapestit do të hiqen duke filluar nga javën tjetër, deklaroi kryeministri Viktor Orban, duke deklaruar se rajoni i kryeqytetit hungarez ka bërë përparim të mjaftueshëm në luftën kundër koronavirusit të ri.

Ndër të tjera, banorët e Budapestit do të jenë në gjendje të largohen përsëri nga shtëpitë e tyre nga e hëna e tutje pa dhënë arsye.

Edhe dyqanet e të gjitha llojeve do të jenë në gjendje të qëndrojnë më gjatë dhe restorantet me karrige në ambiente të hapura, përsëri do të jenë të lira për të mirëpritur mysafirët.

Pjesa tjetër e Hungarisë ka gëzuar të njëjtat liri për gati dy javë.

Sidoqoftë, rregullat e distancës sociale dhe maska ​​të detyrueshme vazhdojnë të zbatohen në të gjithë vendin.

Gjithsej 3 473 persona në të gjithë vendin janë konfirmuar të infektuar me virusin Sars-CoV-2. Deri më tani, janë raportuar 448 vdekje. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.