BRAZIL – Ministri i Shëndetësisë dorëhiqet për mosmarrëveshjet lidhur me COVID-19

BRAZILIA, 15 maj /ATSH-AFP/- Ministri brazilian i Shëndetësisë, Nelson Teich dha sot dorëheqjen për shkak të mendimeve të kundërta me qeverinë mbi masat kundër COVID-19, sipas burimeve pranë ministrit.

“Ministri i Shëndetësisë, Nelson Teich, dha dorëheqjen këtë mëngjes”, njoftoi Ministria, duke shtuar se ishte caktuar një konferencë për shtyp për ditën.

Sipas burimeve, ministri, një onkolog, u dorëhoq për shkak të mosmarrëveshjeve me presidentin Bolsonaro, në veçanti për trajtimet me klorokinë, të mbrojtura nga ky i fundit, edhe pse efikasiteti i tyre nuk është provuar shkencërisht.

Nelson Teich zëvendësoi më 17 prill ministrin e Shëndetësisë, Luiz Henrique Mandetta, gjithashtu një mjek, i shkarkuar nga Jair Bolsonaro pas një sërë mosmarrëveshjesh të shfaqura hapur në luftën kundër koronavirusit të ri./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.