BRUKSEL – Ministrat e eurozonës vendosin të finalizojnë skemën e kredisë Covid-19

BRUKSEL, 8 maj /ATSH-DPA/- Ministrat e financave të eurozonës po i japin dorën e fundit një sistemi për vendet anëtare për të hyrë në kreditë e koronavirusit, por nuk pritet të ketë përparim në një fond të rimëkëmbjes më të madhe dhe më të diskutueshme për t’u marrë me krizën.

Udhëheqësit e BE ranë dakord për një linjë kredie për shtetet anëtare muajin e kaluar për të mbuluar kostot direkte dhe indirekte të shëndetit në lidhje me pandeminë.

Ata u dhanë kohë ministrave të financave deri më 1 qershor për ta bërë programin funksional.

Ministri gjerman i Financave Olaf Scholz shprehu besim se ai mund të zgjidhte detajet përfundimtare, pas negociatave “intensive dhe konstruktive”.

Çështja se si të menaxhohet pasoja ekonomike e Covid-19 ka rihapur ndarjet e hidhura midis kryeqyteteve të BE-së, me disa shtete anëtare të jugut ekonomikisht më të dobëta që ka gjasa të vuajnë më shumë sesa fqinjët e tyre veriorë.

Bisedimet vijnë pasi Komisioni Europian ka parashikuar një recesion të përmasave “historike” dhe një rikuperim të pjesshëm dhe të parregullt.

Komisionit iu dha detyra të hartojë një plan të rimëkëmbjes, pasi shtetet anëtare nuk arritën të bien dakord për madhësinë dhe financimin e një fondi i cili pritet të vlejë të paktën 1 trilion euro (1,1 trilionë dollarë). /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.