AXHENDA NDËRKOMBËTARE 04/5/2020

TOKIO (Japoni) – Vendimi i autoriteteve për një shtrirje të mundshme të masave të kontrollit.

KUALA LUMPUR (Malajzi) – Shumica e bizneseve të autorizuara për rihapjen.

ITALI – Fillimi i zbatimit të masave të lirimit.

BRUKSEL (Belgjikë) – Hyrja në fuqi e masave të fleksibilitetit.

VJENE (Austri) – Rihapja graduale e shkollave.

BRUKSEL (Belgjikë) – Konferenca e donatorëve me iniciativën e BE-së për të financuar kërkimin për një vaksinë kundër koronavirusit.

GREQI – Fillimi i një lirimi progresiv.

LUBLANE (Slloveni) – 40-vjetori i vdekjes së Titos.

PARIS (Francë) – Koncert bamirësie nga DJ Bob Sinclair nga maja e Harkut të Triumfit.

ICELAND – Fillimi i lehtësimit gradual të masave kufizuese.

SPANJE – Veshja e maskës bëhet e detyrueshme në transportin publik.

SERBI – Kafenetë dhe restorantet rihapen.

ROME (Itali) – Rifillimi i fluturimeve të pasagjerëve në aeroportet ”Ciampino” dhe ”Peretola”.

BERNE (Zvicër) – Seanca speciale e Parlamentit zviceran mbi pandeminë.

GJERMANI – Rihapja e shkollave dhe e salloneve të bukurisë.

SHQIPËRI – Autoritetet do të vendosin për lehtësimin e kufizimeve.

UASHINGTON – Afati i fundit për Departamentin e Shtetit për të siguruar arsyetimin për ngrirjen e fondeve të OBSH-së.

UASHINGTON (Shtetet e Bashkuara) – Rifillimi i seancave plenare në Senatin e Shteteve të Bashkuara në mes të krizës së koronavirusit.

TUNIZI – Heqja graduale e kontrollit për të luftuar koronavirusin.

TEHERAN (Iran) – Covid-19: rihapja e xhamive./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.