SUEDI – 286 raste infektimi me COVID-19, 80 të vdekur në 24 orët e fundit

STOKHOLM, 27 prill /ATSH/- Suedia raportoi sot 286 raste të reja të koronavirusit dhe 80 vdekjeve të tjera, ndërkohë që vendi është nën vëzhgim botëror për të parë nëse masat e saj në lidhje me koronavirusin e ri do të jenë efikase ose një katastrofë, sipas “The Guardian”.

Për dallim nga fqinjët e saj, Suedia ka lejuar shkollat për nën 16 vjeç, kafenetë, baret, restorantet dhe bizneset të qëndrojnë të hapura, ndërsa u ka bërë thirrje njerëzve dhe bizneseve të respektojnë udhëzimet e distancimit social.

“Ka pasur shumë keqkuptime. Ne kemi pothuajse të njëjtat synime si çdo qeveri tjetër … Dhe siç kemi thënë gjithmonë, ne jemi plotësisht të gatshëm të shkojmë me rregullore më detyruese, nëse popullata nuk i ndjek”, tha ministrja e Jashtëm e Suedisë, Ann Linde, duke theksuar se ishte shumë herët për të gjykuar qasjen e dritë

Në një intervistë me Jon Henley, korrespodent i çështjeve evropiane të Guardian, Ministri i Jashtëm i Suedisë, Ann Linde, tha se ishte shumë herët për të gjykuar qasjen e lehtë të vendit të saj ndaj COVID-19./ /ervo/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.