FOKUS – Largime masive nga Nju Jorku për shkak të pandemisë

NJU JORK, 27 prill /ATSH-ANSA/ – Largime masive njerëzish nga Nju Jorku, ku shumë qytetarë janë larguar nga qyteti për shkak të koronavirusit dhe shumë nuk e dinë se edhe kur do të kthehen.

Epiqendra e pandemisë në Amerikë, Big Apple ka vuajtur me një rënie të popullsisë për vite me rradhë për shkak të kostove shumë të larta dhe hapësirës së kufizuar në dispozicion.

Një eksod që qyteti e ka përjetuar tashmë që pas 11 shtatorit 2001.

Këtë herë, megjithatë, çështja e shëndetit publik dhe dendësia që kontribuojnë në përhapjen e virusit ka të ngjarë të jenë faktorë nxitës për një fluturim pa kthim, madje edhe për kompanitë.

Kryetari i bashkisë Bill de Blasio bëri thirrje për qetësi dhe u përpoq të siguronte se ”ne do të rindërtojmë një qytet që të jetë miqësor për familjet, shëndetin dhe bizneset”. /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.