DANIMARKË – Margrethe II: Asnjë panik klimatik

KOPENHAGË, 11 prill /ATSH-DPA/ – Mbretëresha e Danimarkës, Margrethe II tha se e konsideronte të papërshtatshëm një panik përballë krizës klimatike.

Monarkja, i cila javën e ardhshme mbush 80 vjeçe, theksoi në një intervistë se ishte e rëndësishme të ishim të vetëdijshëm se si Toka po ndikohej nga rritja e temperaturave.

“Por, paniku është një mënyrë shumë e keqe për të trajtuar problemet. Nuk funksionon”, i tha ajo gazetës daneze ”Politiken”.

Ajo tha se fakti që njerëzit ndërhyjnë në mjedisin e tyre u tregua, për shembull, nga ndotja e lehtë ose plastika në detra.

”Por, unë besoj se ka mënyra për t’u marrë me këtë problem”, shtoi ajo.

Në intervistën, që u zhvillua para shpërthimit të krizës së koronavirusit, Margrethe theksoi se ”ju e dini që gjërat ndryshojnë. Ju gjithashtu e dini se klima ka ndryshuar gjithmonë dhe po ndryshon gjatë gjithë kohës”.

”Nuk ka dyshim se njerëzit luajnë rol në ndryshimin e klimës, por unë vë në pikëpyetje shtrirjen e ndikimit të saj”, tha ajo.

Besimi i mbretëreshës daneze shkon kundër konsensusit dërrmues shkencor se njerëzit janë shtytësit kryesorë të ngrohjes potenciale katastrofike të Tokës./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.