Kafshët shtëpiake nuk janë transmetues të COVID-19

TIRANË, 6 prill /ATSH/ Nuk ka prova që një qen, mace ose ndonjë kafshë shtëpiake mund të transmetojnë COVID-19.

“Luani dhe argëtohuni të qetë me kafshët tuaja shtëpiake, sepse sipas studimeve te kryera, ato nuk janë transmetues të COVID-19. Mos harroni të lani duart para dhe pas çdo ndërveprimi me to”, thuhet në njoftimin e Programit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara (UNDP) në Shqipëri.

Në bashkëpunim me institucionet e linjës, PNUD po vijon fushatën e informimit mbi COVID-19.

“Burimet e këtyre të dhënave janë Organizata Botërore e Shëndetësisë për të luftuar informacionet e pasakta dhe për të qenë më afër publikut”, thuhet në njoftimin e PNUD. e.xh/ /a.a/ /r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.