Parashikimi i motit, e premte 3 prill 2020

TIRANE, 3 prill /ATSH/ -Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se moti sot parashikohet të jetë me vranësira mesatare deri të dendura si dhe intervale me diell të cilat do të jenë më tepër prezente përgjatë orëve të paradites në zonën e ultësirës perëndimore.

Në zonat kodrinore dhe malore në lindje dhe në zonën e jugut vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe lokalisht deri mesatar në formë shtrëngatash. Në zonën e juglindjes në orët e mesditës do ketë reshje dëbore.

Mjegull/mjegullinë për shkak të reshjeve të shiut. Era do të fryjë me drejtim Verilindje –Juglindje 1-15m/sek duke u shoqëruar me valëzim të forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

QYTETET        Temperaturat në            °C Sigla

Shkodër               1/14                         Diell re

Kukës                 -1/9                           Re shi

Lezhë                  2/15                          Diell re

Dibër                  -4/8                           Re shi

Durrës                 3/15                          Diell re

Tiranë                  3/16                          Diell re

Elbasan               1/17                           Diell re/shi

Berat                 -2/17                           Diell re

Vlorë                   5/16                           Diell re

Korcë                  -2/6                            Re shi/bore

Gjirokastër          -2/15                           Re shi

Sarandë               4/16                            Diell re

 

/e.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.