ITALI – Apel për Europën pas fjalimit të Edi Ramës

TIRANË, 30 mars/ATSH/- Pas fjalimit brilant të Kryeministrit Edi Rama me rastin e nisjes së mjekëve shqiptarë për të ndihmuar zonat italiane më të prekura nga koronavirusi, Fondacioni ”Francesco Solano” dhe dy katedrat e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë së universiteteve të Palermos dhe Kalabrisë, iu drejtuan me një apel institucioneve europiane.

”E dashur Europë, nuk është koha për ndarje, por për unitet”, nis letra e tyre.

”Një shembull i bukur u dha nga Shqipëria, nga një komb i vogël për të cilin ju premtuat të hapni dyert tuaja burokratike vetëm pesë ditë më parë duke aprovuar fillimin e negociatave për pranimin e saj në Bashkimin Europian”, shkruan Fondacioni Solani.

Tani ju duhet të vazhdoni në këtë rrugë guximi dhe dashurie. Nuk do të jetë e vështirë për ju! Shikoni të kaluarën për të garantuar një të ardhme”, apelohet në këtë mesazh.

Do të jetë e mjaftueshme, Europë e dashur, të rimarrim kujtesën e historisë suaj, e cila është edhe e jona. Thjesht lexoni Manifestin largpamës të 28 vendeve për një Europë të lirë dhe të bashkuar, shkruar nga Ernesto Rossi dhe Altiero Spinelli. Mjafton të marrësh rrugën e lashtë të gjurmuar nga baballarët tuaj themelues – De Gasperi, Schuman, Adenauer, Monnet, Spak, dhe, duke ndjekur shembullin e tyre, merrni një proverbë të lashtë shqiptare aktualisht të zbatueshme, të ruajtur me xhelozi gjithashtu nga arbëreshët, shqiptarët e Italisë: “GUR, GUR, BËHET MUR”.

Sigurisht, murin e solidaritetit, të përfshirjes, sigurisht jo atë të egoizmit, indiferencës dhe përjashtimit që ndonjëherë ti, në zgjedhjet e tua kontribuon për t’u ngritur!

”Europa e popujve, jep më në fund një sinjal të fortë për ta shndërruar këtë emergjencë shëndetësore në një shtytje vendimtare për të realizuar idealet që ju lindën, unitet dhe solidaritet midis qenieve njerëzore; në fund plotësoni nevojat e qytetarëve tuaj, mbështetini ata në të drejtën që ju shikojnë si shtëpinë e përbashkët të tyre”, është apeli i Fondacionit.

Bindjuni Papa Françeskut dhe thirrjes së tij të përzemërt – “Askush nuk do të shpëtojë vetëm” – nëse vërtet jeni të bindur se themelet tuaja mbështeten në rrënjët e krishtërimit.  Dëgjoni statistë si Sergio Mattarella, të cilin ne italianët e falënderojmë, sepse e konsiderojmë atë një pikë referimi të qëndrueshme tuaj. Mësoni nga Edi Rama, të cilin e falënderojmë së bashku me popullin bujar shqiptar, për kthimin e një sensi bashkësie tek ju, për Europën tonë të dashur”, thuhet në apelin e tyre.

Qytetarët tuaj të thjeshtë

Kjo thirrje u drejtohet zyrave më të larta institucionale të Komunitetit Europian për t’i nxitur ata që me guxim dhe në përputhje me arsyet kulturore dhe morale të vetë Bashkimit Europian politika të integrimit të vërtetë dhe solidaritetit autentik, duke marrë shembullin e vendimit të fundit të qeverisë shqiptare për të dërguar 30 mjekë në Itali për ta mbështetur atë në luftën e vështirë kundër përhapjes së COVID-19.

Objektivat janë të shumëfishta:

• stimulon rritjen e vlerave të solidaritetit dhe integrimit europian;

• të përmbushë vizionin e një kontinenti të bashkuar në interes të përbashkët për ruajtjen e paqes mes popujve,

• rizbulon arsyet e vërteta të bashkëpunimit social dhe ekonomik,

• të rrënjoset bashkëpunimi vëllazëror midis përbërësve të ndryshëm që pasurojnë Europën tonë,

• kundërshtojnë përpjekjet për të penguar rrugën e vështirë të mbledhjes dhe ndarjes së çështjeve më të thella të popullatave europiane

• të parandalojë kthimin e ndjenjave antieuropiane dhe shfaqjen e ideologjive të vjetra dhe të pasuksesshme nacionaliste.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.