ITALI – Mattarella: Kemi nevojë për veprim të përbashkët të BE-së, jo për skemat e vjetra

I

ROME, 27 mars /ATSH-ANSA/- “Më lejoni përsëri, të dashur bashkëqytetarë dhe bashkëqytetarë të dashur, të drejtohem tek ju, gjatë këtij urgjence të vështirë, të ndajmë disa reflektime”, deklaroi presidenti italian Sergio Mattarella para kombit.

”E ndiej detyrë. E para përkthehet në një mendim drejtuar personave që humbën jetën për shkak të kësaj epidemie; dhe anëtarët e familjes së tyre. Dhimbja e shkëputjes u zmadhua nga vuajtja e të mosqenurit të aftë të ishim pranë tyre dhe nga trishtimi i pamundësisë për t’i celebruar denjësisht në komunitetet të cilat bënin pjesë. Komunitete që janë varfëruar rëndë nga humbja e tyre “, shtoi presidenti.

“Iniciativat e mëtutjeshme të përbashkëta janë të domosdoshme, duke kapërcyer modelet e vjetra që tani janë jashtë realitetit të kushteve dramatike në të cilat ndodhet kontinenti ynë”, shtoi ai.
”Shpresoj që të gjithë ta kuptojnë plotësisht, para se të jetë vonë, seriozitetin e kërcënimit për Europën”, theksoi Mattarella. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.