FISHE TEKNIKE – Një muaj nga ”pacienti zero” në Itali, kronologjia e frikshme e COVID-19

MILANO, 21 mars /ATSH-ANSA/ – Ka kaluar një muaj nga lajmi për të infektuarin e parë nga Coronavirusi në Itali, të ashtuquajturin ‘pacienti zero’.

Që atëherë ka pasur një përshkallëzim në përhapjen e infeksionit dhe, paralelisht, kanë pasuar edhe masat e miratuara nga qeveria për frenimin e garës.

Kjo është historia e shkurtër e Coronavirusit në Itali.

21 SHKURT – Këshilltari për Mirëqenien në Rajonin e Lombardisë, jep lajmin për një 38-vjeçar pozitiv me Covid-19 tw shtruar në spitalin e Codogno (Lodi). Gjatë ditës, numri i të infektuarve në Lombardi do të rritej në 15. Dhe përsëri në datën 21 është zbuluar një tjetër shpërthim i virusit, në Vo ‘Euganeo (Padova). Në Veneto u regjistrua edhe vdekja e parë, një 78-vjeçar në një spital në Padova. Do të jetë i pari i një serie të gjatë.

22 SHKURT – Popullata e të infektuarve zgjerohet dhe qeveria Conte, merr masat e para “të veçanta” për të frenuar përhapjen e virusit me një dekret të miratuar brenda natës, tani për tani të kufizuar në zonat e shpërthimit, Lodigiano dhe Vo ‘, 11 komuna në të gjitha: nga ndalimi i heqjes dhe hyrjes me sanksione penale për ata që shkelin rregullat, për ndalimin e udhëtimeve shkollore në Itali dhe jashtë saj, mbylljen e shkollave, dyqaneve dhe muzeve.

25 SHKURT – Infeksioni përhapet në rajone të tjera: numri i të infektuarve rritet në 328, dhe 11 viktima dhe qeveria zbaton një dekret të dytë, botuar ditën tjetër në Gazetën Zyrtare, e cila në thelb shtrihet në rajonet Emilia Romagna, Friuli Venezia Giulia , Lombardia, Veneto, Piemonte dhe Liguria.

4 MARS – Infektimi nuk ndalet: viktimat arrijnë në 100 dhe kryeministri Giuseppe Conte nënshkruan një dekret të ri që parashikon ndalimin deri në 15 mars për universitetet dhe shkollat ​​në të gjithë Italinë. Kufizime të forta gjithashtu për teatrot, kinematë dhe të gjitha ngjarjet kur ‘nuk është e mundur të garantohet përputhja me distancën e sigurisë ndërnjerëzore të paktën një metër’.

7 MARS – Në natën midis 7 dhe 8 Marsit Conte aprovon një tjetër dekret që ndalon plotësisht çdo lëvizje në Lombardi dhe në katërmbëdhjetë provincat e Veneto, Emilia Romagna, Piemonte, Marche. Gjatë natës regjistrohen “arratisjet” drejt Jugut të vendit nga disa qytete në Veri, me anë të trenave.

11 MARS – Një dekret tjetër, me sloganin “Unë qëndroj në shtëpi”, shtrihet në të gjithë territorin kombëtar që është parashikuar për “zonat e kuqe”. Italia është në izolim total.

12 MARS – Tejkalohet kuota e një mijë të vdekurve , të sëmurët janë gati 13 mijë.

18 MARS – Në Bergamo nuk ka më vend në varreza dhe imazhet e kamionëve të Ushtrisë që transportojnë kufoma në rajone të tjera shokon botën. Ndërkohë, qeveria lëshon dekretin ”Cura Italia ’, një dekret me një seri të re masash, shumë prej tyre ekonomike.

19 MARS – Me 3,405 viktima, Italia tejkalon Kinën në numrin e vdekjeve për Covid-19. Pozitivët ndaj COVID-19 janë mbi 33 mijë.  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.