KOMENT – Të qëndrojmë në shtëpi! Pa justifikime! Pa mashtrim! Pa egoizëm!

ROMË, 18 mars /ATSH/ – Le të qëndrojmë në shtëpi! Pa justifikime, pa mashtrim, pa egoizëm! Le të qëndrojmë në shtëpi, shkruhet sot në editorialin e gazetës më të madhe italiane ”Il Corriere della Sera”, me autor Roberto Gressi.

”Shkalla e infeksionit po ngadalësohet pak, por numri absolut po rritet, njerëzit po vdesin. Shkencëtarët na thonë se rruga është e drejtë, se sakrificat e këtyre javëve mund të na bëjnë të kapim kilometrin e fundit. Franca, Gjermania, Spanja dhe madje Britania e Madhe janë të gatshme imitojmë recetën italiane, por ne, që i kemi treguar rrugën drejt Europës, nuk po ecim si duhet. Nuk mjafton.

Ankesat e Ministrisë së Brendshme, të ngjashme me ato të kryetarit të bashkisë së Milanos dhe të presidentit të rajonit të Lombardisë na tregojnë një të vërtetë që ne të gjithë e dimë.

Ne nuk po respektojmë rregullat!

Vetëm shikoni nga dritarja: shumë ecin, vrapojnë, ngasin biçikleta. Nuk është e ndaluar, është e vërtetë. Por, shpirti i komunitetit është i nevojshëm për të mposhtur virusin.

Formulari që duhet të plotësohet për të dalë nga shtëpia nuk është një copë letër për mashtrim me arsye. Të jetuarit mbyllur është një provë e ashpër, mohimi i lirisë, nuk ka privim më të madh.

Një demokraci mund dhe duhet të japë rregulla, madje edhe ato shumë të rrepta, por heqja dorë nga liria për një periudhë për të ndaluar sëmundjen mund të jetë vetëm zgjedhja e vetëdijshme e secilit prej nesh.

Ne, që nuk do të lëndonim kurrë askënd, këto ditë, vetëm duke shkuar shumë larg shtëpisë, mund të dëmtonim pa vetëdije njerëzit e tjerë.

Këto janë ditë thelbësore për pikën e kthesës, për të gjetur jetën tonë reale sa më shpejt të jetë e mundur. Fatkeqësisht askush nuk është në gjendje të na thotë ”sakrifikoni veten për një javë dhe pastaj do të marrë fund”.

Por, ne e dimë me siguri se me angazhimin maksimal mund të ndalojmë infeksionin. Kjo nuk është gjithçka, por çmimi do të ishte i lartë. Pak hapësirë ​​për frymëmarrjen për mjekët dhe infermierët.

Kujdesi më i mirë për të sëmurët, mundësia e nderimit dhe vajtimit të njerëzve që kemi humbur dhe më pas, ngadalë, gjithçka tjetër.

Ne qëndrojmë në shtëpi në qytetet më të goditura. Por, le të qëndrojmë në shtëpi sidomos në Romë, në Lazio dhe në të gjitha ato rajone, veçanërisht në Jug, të cilat janë me fat që kanë një numër të ulët infeksionesh.

Le ta bëjmë atë në mënyrë që virusi të zhduket sa më shpejt që të jetë e mundur. Por edhe jashtë respektit dhe mirënjohjes për Lombardinë, Veneton, Emilia-Romanjën, të cilat së pari u mbyllën, me infeksion në shtëpi, duke parandaluar përhapjen e pakontrolluar të sëmundjes në të gjithë vendin.

Do të kemi kohë të kthehemi të diskutojmë nëse liria u bindet ligjeve që i kemi dhënë lirisht vetes ose nëse në vend të kësaj liria po bën gjithçka që ligjet nuk na ndalojnë. Por, tani për tani le të qëndrojmë në shtëpi”, përfundon editoriali i ”Il Corriere della Sera”, me autor Roberto Gressi./  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.