KOMENT – Gates parashikoi që në 2015 se lufta e ardhshme do të na shkatërronte me baktere

UASHINGTON, 15 mars /ATSH/ – Lufta tjetër që do të na shkatërrojë nuk do të bëhet me armë, por me baktere, ishin fjalë e miliarderit Bill Gates në mars të vitit 2015 të përcjella edhe sot nga gazeta italiane ”Il Messaggero”.

”Ne shpenzojmë një pasuri për armatime nukleare dhe aq pak në parandalimin e një pandemie, por një virus i panjohur sot mund të vriste miliona njerëz në vitet e ardhshme dhe të shkaktojë një humbje financiare prej 3 000 miliardë në të gjithë botën”, kishte deklaruar ai.

Bill Gates, ish-krijuesi i Microsoft dhe sot një filantrop i shkëlqyer i përkushtuar për të luftuar për mbrojtjen e shëndetit në botë, ka bërë këtë parashikim ekzatësisht 5 vite më parë.

Duke dëgjuar tërë mesazhin, vetëm tetë minuta, duhet të mendoni se njeriu më i pasur në botë është gjithashtu edhe më i mençuri, dhe madje edhe më i qarti midis nesh.

Dhe nuk është rastësi që vetëm dje, për të ndjekur natyrën e tij filantropike, Bill Gates njoftoi daljen nga bordi i drejtorëve të Microsoft për t’i kushtuar më shumë kohë aktiviteteve të tij filantropike si shëndetësia, ndryshimi i klimës, arsimi dhe zhvillimi.

Gates reflektoi mbi kërcënimin pandemik që sapo kishte prekur një vit më parë me Ebola, e cila për fat të mirë ishte e kufizuar kryesisht në tre vende të Afrikës Perëndimore.

“Ebola na ofroi një avantazh të madh, pasi virusi u bllokua në trup, dhe pacientët shpejt u reduktuan në shtrat me pak shans për të infektuar të tjerët”, theksoi Gates.

”Imagjinoni se çfarë do të ndodhte nëse një prej varianteve të virusit kinez të kalonte oqeanet së bashku me 30 000 njerëz që kalojnë çdo ditë nga vendi aziatik në pjesën tjetër të botës”, shtoi ai.

Gates u ankua se përvoja e Ebola nuk kishte shërbyer për asnjë qëllim. Ajo nuk kishte dhënë kërkimin e përshpejtuar të një vaksine, as nuk i kishte bindur vendet që luftuan për të mbrojtur veten e tyre nga ngjitja në masat parandaluese kolektive për të ardhmen. /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.