Mjeku Kalo: Qëndrimi në shtëpi nuk është sakrificë, por triumf për jetën ndaj rrezikut të virusit

TIRANË, 13 mars/ATSH/ Mjeku dhe profesori Tritan Kalo nuk e konsideron sakfricë qëndrimin në shtëpi në kuadër të frenimit të përhapjes së koronavirusit, por një përforcim të të drejtave për jetën, për triumfin e saj ndaj rrezikut vdekjeprurës.

Rrugët e Tiranës sot janë të zbrazura për shkak të pezullimit të qarkullimit, masa këto të marra në kuadër të frenimit të koronavirusit.

Nga ora 06:00 e ditës së sotme deri të dielën në mesnatë do të pezullohet edhe qarkullimi i automjeteve private dhe taksive në Tiranë, Durrës, Shkodër, Lezhë, Elbasan, Kukës, Lushnjë, Fier dhe Vlorë. Të vetmet automjete që do të lëvizim do të jenë autoambulancat, automjetet që kryejnë funksione shërbimi shtetëror dhe ato që transportojnë mallra.

Përmes një mesazhi, Kalo thotë se duhet vetndërgjegjësim në mënyrë që të përballohet kjo sëmundje.

“NUK është sakrificë… NUK është asnjë shkelje e të drejtave tuaja themelore… QËNDRIMI në shtëpi është vetëm e vetëm përforcim i të drejtave tuaja për JETËN, për triumfin e saj ndaj rrezikut vdekjeprurës, që MUNDET t’ju vijë në këto momente të Epidemisë së Covid-19… VETËNDËRGJEGJËSIMI ishte, është dhe do të mbetet “kyçi i artë” për përballjen me këtë sëmundje… NUK është aspak vetëflijim për ju, por vetëm e vetëm për Mjekët, Infermierët, Imazheristët, Farmacistët, Sanitaret dhe i gjithë stafi mbështetës në Shërbimin e Sëmundjeve Infektive, i cili vigjilon për jetët tuaja… NA NDIHMONI që të kemi mundësinë t’ju ndihmojmë brenda kapaciteteve tona në betejën kundër Covid-19, duke mos u rrezikuar të infektoheni me shkeljen e shumë rregullave të arta të vetizolimit, kufizimit të lëvizjeve, mosgrumbullimit në mjedise publike, kujdesit ndaj higjienës personale dhe asaj kolektive, përkujdesit ndaj të moshuarve dhe të sëmurëve kronikë, si më të ekspozuarit dhe më të kërcënuarit. Ushqehuni shëndetshëm: uji, çaji apo lëngjet e ndryshme duhet ta mbajnë kurdoherë të njomë fytin tuaj, mos teshtini apo pështyni pa e kufizuar hedhjen e tyre në mjedisin rrethues… KUPTONI e ZBATONI me korrektesë udhëzimet e mjekëve dhe të Autoriteteve Ligjzbatuese… MOS u panikoni dhe krijoni mbingarkesë të panevojëshme për kapacitet e Shërbimeve Mjekësore Publike… JEMI së bashku në këtë betejë për vijimësinë e jetës… Si MANTELBARDHË Ju duam dhe Ju mirëkuptojmë, POR edhe Ju duhet të na mirëkuptoni dhe të respektoni ato çka Ju këshillojmë… We will win that war!!!”, thotë Kalo.  z.tosku/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.