Presidenti Radev nderohet me “Çelësin e Qytetit” të Tiranës: Besojmë te arritjet e shoqërisë suaj për transformim

TIRANE, 5 mars/ATSH/- Kryetari i Këshillit Bashkiak, Toni Gogu priti sot Presidentin e Bullgarisë, Rumen Radev, i cili ndodhet për nje vizitë zyrtare në Shqipëri.

Dy bashkëbiseduesit vlerësuan marrëdhëniet e mira mes dy vendeve dhe theksuan nevojën e rritjes së bashkëpunimit në fushën ekonomike, tregtare dhe investimeve bullgare në Tiranë. Presidenti Radev tha se vizita në vendin tonë është një provë e mbështetjes së fortë të Bullgarisë përsa i përket integrimit evropian të Shqipërisë.

“Jam këtu për të treguar se Bullgaria ju mbështet në përpjekjet tuaja për të transformuar vendin, e që në të ardhmen të jeni një anëtar besnik i BE. Ne besojmë te arritjet e shoqërisë suaj për transformim, në sundimin e ligjit, të drejtat e njeriut, lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit; të gjitha këto arritje janë një provë e sigurt se Shqipëria shumë shpejt do të fillojë procesin e negociatave”, tha ai.

Teksa i dorëzoi “Çelësin e Qytetit” në shenjë të miqësisë mes dy popujve, Kryetari i Këshillit Bashkiak të Tiranës, Toni Gogu tha se ky vlerësim nga ana e presidentit bullgar për reformat e ndërmarra dhe për transformimin e qytetit të Tiranës është një inkurajim shumë i rëndësishëm në rrugën drejt bashkimit evropian.

“Kur fqinjët vijnë dhe të urojnë për punët e mira të bëra në shtëpi, është një inkurajim shumë i madh”, tha ai. Në Tiranë operojnë mjaft biznese bullgare, ndërkohë që gjithnjë e më shumë po rritet numri i turistëve që vizitojnë qytetin.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.