Nuk kam folur asnjëherë për ndarje të Kosovës, termi shkëmbim territoresh komplet i gabuar

TIRANË, 2 mars/ATSH-Maela Marini/ “Unë asnjëherë nuk kam folur për ndarje të Kosovës, por e kam thënë edhe ndërkombëtarisht se këtu ka një term që është komplet i gabuar, termi shkëmbim territoresh”, deklaroi sot Kryeministri Edi Rama.

Rama tha se “ky është gabim që në start pasi ti nuk shkëmben dot territoret. “Mbi çfarë mase, që këtu është e pamundur ta realizosh sepse gjithmonë do të jetë një palë e humbur në sytë e gjithë të tjerëve”.

“E kamë thënë që në fillim se çfarëdo marrëveshje të jetë do të dali në dritë. Do shkoj Hashimi me Aleksandrin të vizatoj kufijtë me penelat e mi? Jo, do të shkoj në Kuvend, është marrëveshje ndërkombëtare që kalon në të gjitha instancat”, tha Rama.

Rama tha se “unë nuk kam folur kurrë për shkëmbime territoresh pasi është vendimmarrje në radhë të parë e liderëve në Kosovë”.

Kryeministri Rama solli në vëmendje eksperiencën e Kosovës me Malin e Zi. “Kosova dhe Mali i Zi pati gjithë atë vuajtje për të vënë një kufi me një vend me të cilin nuk ka bërë luftë dhe ka marrëdhënie shumë të afërta. Do të vijë momenti që Serbia do të njohë Kosovën. Do bëhet demarkacioni. I kam përcjellë të gjithë atyre që më kanë kërkuar opinionin tim dhe i kam thënë: jo shkëmbim territoresh, jo kufij mbi baza etnike. Këto të dyja duhet të jenë vijat e kuqe. Duhet konsensus për kufirin mes të dyja palëve nuk duhen parë ëndrra me sy hapur, por realiteti”, tha Rama.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.