Rikthehen në atdhe dy të mbijetuarit e tërmetit që u trajtuan në Itali: Për ne është një jetë e dytë

 

TIRANË, 24 shkurt /ATSH/ “Për ne është një jetë e dytë, sikur kemi rilindur” – Albert Cara dhe Marlin Shkodra, dy të mbijetuarit nga tërmeti i datës 26 Nëntor u pritën sot në Aeroportin “Nënë Tereza” nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu.

Pas tre muajsh trajtimi të specializuar në një prej spitaleve më të mira në Itali, në Poliklinikën e Barit, Alberti dhe Marlini janë kthyer sot në Shqipëri, në gjendje të mirë shëndetësore.

Ata janë shoqëruar edhe nga ekipi i mjekëve që i ka trajtuart për afro 3 muaj në vendin fqinj.

“Nuk më besohet që jeni në gjendje kaq të mirë. Shumë faleminderit miqve tanë italianë për ndihmën e pakursyer”, u shpreh ministrja Manastirliu.

54 vjeçari Albert Cara që ka humbur plotësisht familjen (bashkëshorten dhe dy djemtë) në tragjedinë e ndodhur nga shembja e pallatit në Thumanë u transportua me helikopter me 29 nëntor për një trajtim të mëtejshëm mjekësor në Bari të Italisë.

Kryeministri Rama dhe Ministrja Manastirliu kishin ndjekur nga afër ecurinë e Albertit në spitalin e Traumës dhe më pas transferimin e tij drejt Rinasit. Ndërsa Marlin Shkodra, 30-vjeçari nga Durrësi u dërgua në Itali në gjendje kome.

Qeveria italiane, nëpërmjet departamentit të mbrojtjes civile ofroi mbështetjen për trajtimin e dy të mbijetuarve, të cilët sot rikthehen në shtëpi shëndosh e mirë.

e.xh/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.