Kursi i këmbimit/ Leku forcon lehtë pozitat në fundjavë ndaj dy valutave kryesore

TIRANË, 20 shkurt /ATSH/ E premtja ka shënuar në tregun e këmbimit valutor vendas një forcim të lehtë të monedhës shqiptare.

Leku ka forcuar lehtë pozitat në raport me valutat kryesore, euro e dollar, ndryshe nga e gjithë kjo javë, kur u zhvlerësua në raport me to.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, 1 euro u këmbye ditën e sotme me 122,21 lekë me një rënie prej 0,01 lekë, ndërsa 1 dollar amerikan u këmbye me 113,13 lekë, me një rënie prej 0,11 lekësh.

Nga valutat e tjera kryesore: franga zvicerane, paundi britanik dhe jeni japonez shënuan ditën e sotme një forcim të pozitave të tyre përballë monedhës vendase.

Banka e Shqipërisë zbaton një regjim të lirë të kursit të këmbimit, ku vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mallrave e të kapitalit në shkëmbimet tregtare dhe financiare të Shqipërisë me partnerët e saj tregtarë.

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 113.13 -0.11
Euro EUR 122.21 -0.01
Poundi britanik GBP 146.12 +0.27
Franga zvicerane CHF 115.22 +0.02
Jeni japonez (100) JPY 101.23 +0.16
Dollari australian AUD 74.59 -0.42
Dollari kanadez CAD 85.31 -0.10
Korona suedeze SEK 11.55 +0.01
Korona norvegjeze NOK 12.12 -0.05
Korona daneze DKK 16.36 -0.01
SDR SDR 154.04 -0.48
Ari (OZ 1) XAU 184809.17 +2,500.89
Argjend (OZ 1) XAG 2095.79 +28.31
Juani kinez (onshore) CNY 16.09 -0.03
Juani kinez (offshore) CNH 16.06 -0.03
Lira turke TRY 18.52 -0.08
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.