OBSH: Të dhënat më të fundit tregojnë për rënie të përhapjes së koronavirusit

GJENEVË, 17 shkurt /ATSH-DPA/- Numri i infektimeve nga koronavirusi i ri duket se po bie në Kinë, tha OBSH, duke cituar një raport të ri mjekësor, që ka analizuar më shumë se 44 000 raste me COVID-19.

Sidoqoftë, kreu i operacioneve të emergjencës së OBSH-sw, Mike Ryan tha në një konference për shtyp, në Gjenevë, se është shumë herët për të treguar nëse kjo rënie e raportuar do të vazhdojë.

Raporti tregon, gjithashtu, se 80 % e pacientëve shfaqin vetëm simptoma të lehta, ndërsa 14 % vuajnë nga ndërlikime të rënda, si pneumonia, 5 % janë në gjendje kritike dhe 2 % vdesin nga sëmundja.

Përtej zonës kryesore të COVID-19, në provincën Wuhei, në Kinë, rastet e infektimit kanë mbetur relativisht të rralla, theksoi Ryan./ /ervo/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.