Liberalizimi i vizave/ Thaçi: Kosova e zhgënjyer nga BE-ja, angazhimi i drejtpërdrejtë i SHBA-së, inkurajues

PRISHTINË, 13 shkurt /ATSH/ Pas takimit që ka pasur sonte në Gjermani me ambasadorin e SHBA-së në këtë shtet dhe njëkohësisht të dërguarin e posaçëm të presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka deklaruar se Kosova beson plotësisht në rolin udhëheqës të lidershipit të SHBA-së, Presidentit Trump, angazhimin dinamik të sekretarit Pompeo dhe rolin përcaktues në këtë proces të ambasadorit Grenell.

Në një konferencë të mbajtur për mediet pas takimit, Thaçi ka pohuar se do të ketë edhe angazhime të tjera për linjën hekurudhore mes Kosovës dhe Serbisë, por në nivel ndërkombëtar dhe në nivel rajonal.

“Do të punojmë maksimalisht si institucione të Republikës së Kosovës, që të arrijmë në marrëveshje finale, që nënkupton si dy vende të pavarura mes Kosovës dhe Serbisë. Është fat që e kemi një njeri dinamik, i mbështetur plotësisht nga SHBA dhe po ndodhin gjëra që të tjerët vetëm kanë mundur t’i imagjinojnë në dy dekadat e kaluara, se mund të realizohen mes shtetit të Kosovës dhe Serbisë, pra për të investuar në paqe, progres, zhvillim ekonomik, për një jetë më të mirë për qytetarët e Kosovës. Natyrisht aspirata e Kosovës është që të jetë pjesë e NATO-s, të BE-së, por edhe OKB-së”, – tha ai.

Presidenti i Kosovës ka vlerësuar se Kosova beson plotësisht në rolin udhëheqës të lidershipit të SHBA-së, Presidentit Trump, angazhimin dinamik të sekretarit Pompeo dhe rolin vendimtar që ambasadori Grenell ka në këtë proces.

“Kosova do të marrë veprimet e veta të përgjegjshme, në ditët dhe javët e ardhshme, veprime këto që do ta ofrojnë edhe më tepër drejt NATO-s dhe BE-së. Në interes të Kosovës është që të ndërmerren veprime që e lehtësojnë procesin e dialogut, dhe jo që e vështirësojnë, që e afrojnë me SHBA-në, BE-në dhe me NATO-n dhe jo veprime, që duken në shikim të parë që sjellin ndonjë poen politik, por që rrezikojnë partneritetin strategjik me SHBA-në dhe BE-në. Pra Kosova do të lëvizë drejt një perspektive të sigurt, me hapa strategjikë dhe të koordinuar me partnerët që e fituam edhe lirinë, edhe pavarësinë, që të jemi pjesë e NATO-s dhe BE-së”, – tha Kreu i Shtetit.

Presidenti ka qenë shumë kritik ndaj BE-së, pasi siç tha ai, Kosova nga Bashkimi Europian është e zhgënjyer, është e dëshpëruar, edhe e tradhtuar, sepse për shkak të mosunitetit të vendeve të BE-së, Kosovës nuk i është dhënë liberalizimi i vizave, edhe pse i ka plotësuar të gjitha kriteret e kërkuara.

“Duhet të punojmë të gjithë së bashku për një unitet politik dhe qytetar. Unë dua të shpresojnë se BE do të jetë në mbështetje të plotë të një procesi dinamik me SHBA-në, që të jenë të plotsueshëm për njëra-tjetrën. Dhe theksoj se garanci e sigurt është roli udhëheqës dhe dinamik i SHBA-së dhe natyrisht mbështetja e plotë dhe unike e BE-së, sepse ne synojmë që të jemi pjesë e BE-së, por e them hapur dhe sinqerisht se Kosova nga Bashkimi Europian është e zhgënjyer, është e dëshpëruar, edhe e tradhtuar, sepse nuk ka ndodhur liberalizimi i vizave, ndërsa Kosova ka kryer të gjitha obligimet dhe standardet, qoftë në reformat në ekonomi, legjislacion dhe drejtësi, qoftë në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Ndërsa BE-së është duke i munguar veprimi politik, për shkak të mosunitetit të vendeve të BE-së. E them edhe një herë, është jashtëzakonisht inkurajuese, angazhimi i drejtpërdrejtë i SHBA-së dhe Presidentit Trump në këtë proces”, – tha Presidenti Thaçi.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar sot për në Gjermani, ku do të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë së Mynihut. Në këtë konferencë, e cila i zhvillon punimet në datat 14-16 shkurt, marrin pjesë edhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, si dhe krerët e shteteve më të fuqishme europiane.

Presidenti Thaçi do të ketë takime të ndryshme bilaterale, ndër të tjera edhe me senatorët amerikanë Ron Johnson dhe Chris Murphy, me ndihmëssekretarin e Departamentit të Shtetit, Philip Reeker, drejtorin Politik të Ministrisë së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, si dhe me ministrin e Jashtëm të Sllovakisë, Miroslav Lajçak. /KosovaPress/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.