BRUKSEL – PE kërkon hapjen e negociatave me Tiranën dhe Shkupin

BRUKSEL, 11 shkurt /ATSH-MIA/ – Projektrezoluta e Bashkimit Europian kërkon nga vendet anëtare të fillojnë menjëherë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe të njohin pasojat negative nga shtyrja e vendimit,  tetorin e kaluar.

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Samitin e Zagrebit, Tonino Picula ka përgatitur projektrezolutën e Bashkimit Europian për procesin e zgjerimit me vendet e Ballkanit, bazuar edhe në metodologjinë e rishikuar të Komisionit.

Kjo projektrezolutë është përgjigjja e Parlamentit Evropian për metodologjinë e re të Komisionit Europian për negociatat e anëtarësimit.

Parlamenti Europian kërkon që vendet të vlerësohen sipas meritave të tyre.

Teksti i projektrezolutës kërkon që të njihen pasojat negative nga dështimi i Këshillit Europian për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në vitin 2019 dhe të pranojë që hapja e këtyre negociatave do të kthente besueshmërinë në procesin e integrimit.

Deputetët europianë konsiderojnë se negociatat duhet të hapen “menjëherë” në samitin e ardhshëm të BE-s në mars.

Sipas diplomatëve në Bruksel, kryetari i Këshillit Europian, Charles Michel është i vendosur të marrë dritë jeshile nga vendet anëtare për fillimin e negociatave me Shqipërinë dhe MV në mars.

Të dielën të gjithë shefat e shteteve dhe qeverive të rajonit janë ftuar në një darkë zyrtare nga kreu i Këshillit Europian, Charles Michel.

Formati do të jetë i njëjtë edhe për vendet anëtare të BE-së, me të cilët Këshilli Europian dëshiron ta theksojë rëndësinë e Ballkanit Perëndimor për Bashkimin Europian./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.