​Osmani: Tarifa ndaj Serbisë do të zëvendësohet me reciprocitet të plotë

PRISHTINE, 5 shkurt/ATSH/- Pas takimit me ambasadorin e Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, kryetarja e Parlamentit të Kosovës, Vjosa Osmani foli edhe për tarifën 100% ndaj mallrave serbe të vendosur nga qeveria e kaluar.

Osmani theksoi se tarifa do të zëvendësohet me masën e reciprocitetit të plotë.

“Siç e dini programi i përbashkët i koalicionit qeverisë është prezantuar nga ana e kryeministrit të Kosovës në Kuvendin e Republikës së Kosovës me datën 3 shkurt dhe aty është bërë e qartë që ashtu siç kemi thënë para qytetarëve, ne besojmë që tarifa duhet të zëvendësohet me masë të reciprocitetit në raport me Serbinë”, u shpreh Osmani.

Osmani deklaroi se për të hequr tarifën, Serbia duhet të ndërpresë fushatën që po bën kundër njohjeve të Kosovës.

“Për t’u larguar tarifa ashtu siç e ka thënë edhe ambasadori i SHBA-së në Berlin, i cili në të njëjtën kohë është edhe përfaqësues i presidentit Trump për dialog, ambasadori Grenell, ne pajtohemi plotësisht që për t’u larguar tarifa, Serbia duhet të ndërpresë fushatën kundër njohjeve të Kosovës”, tha Osmani.

Osmani u shpreh e gatshme të punojë me të gjithë deputetët e opozitës në mënyrë që të përfshihen të gjithë në këtë proces të rëndësishëm për të ardhmen e Kosovës./KosovaPress/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.