Viti 2020, revolucion dixhital për monitorimin e testimit teorik dhe praktik

TIRANË, 3 shkurt/ATSH/ Rritja e sigurisë në rrugë është një ndër sfidat e qeverisë shqiptare gjatë këtij viti, ndërsa një sërë reformash i paraprin realizimit të objektivit.

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor po instalon sistemin e avancuar të monitorimit online në 15 objekte që përfshijnë sallat e çdo shërbimi, deri te poligonet dhe testi i praktikës në mjet, në ecje.

Gjatë vitit që lamë pas DPSHTRR përmirësoi me 63% testin teorik duke e riformuluar atë.

Si pasojë e zbatimit em rigorozitet të masave për pajisjen me leje drejtimi, krahasuar me vitin 2018, në vitin 2019 rezultojnë 17,2% më shumë qytetarë që i janë rikthyer testimit për marrjen e lejes së drejtimi ose 30 420 raste.

Sipas statistikave të publikuara nga DPSHTRR-së ka një rritje të përdoruesve të rrugës në 2019 me 6,7%, ku gjithsej numërohen mbi 626 mijë mjete. Por ndërsa ka më shumë përdorues mjetesh në rrugë, numri i aksidenteve ra me 245.

DPSHTRR thotë se vetëm 0,02 e të gjithë aksidenteve është kryer nga të patentuarit në 2019. /a.gjonaj/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.