MJEKËSI – Si ta mënjanoj aciditetin në stomak?

ROMË, 19 janar /ATSH-ANSA/ – Refluksi i stomakut në ezofag është një fenomen normal, pasi në një kohë të shkurtër, normalisht, materiali refluks kthehet në stomak.

”Nga ana tjetër, kur ky refluks përbën problem për pacientin, atëherë ai konsiderohet patologjik”, shkruhet në gazetën italiane ”Il Giornale”.

Ja disa nga masat për mënjanimin e aciditetit në stomak:

  • Lënia e duhanit
  • Stërvitje e rregullt fizike
  • Rënie nga pesha
  • Mos u shtrini menjëherë pas ngrënies
  • Shmangni ushqimet e largëta në kohë
  • Hani ngadalë
  • Dietë e ekuilibruar
  • Shmangia e ushqimeve të skuqura dhe salcat
  • Shmangia e pijeve shumë të ftohta ose shumë të nxehta./ /os/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.