Flota e peshkimit detar industrial të Durrësit, “streha” e rreth 100 motopeshkatoreve

TIRANË, 17 janar/ATSH/ Porti i ri i peshkimit në Durrës, më i madhi në Shqipëri, është ndërtuar në vitin 2015 pranë portit më të madh të vendit.

Ky port, administrohet nga Organizata e Menaxhimit të Peshkimit. Më parë, për disa dekada radhazi, anijet e peshkimit ankoroheshin në dy ura prej betoni, pranë kalatës 9 të portit të Durrësit.

Në portin e ri me një sipërfaqe mbi 13 ha aktualisht janë “strehuar” rreth 100 motopeshkatore, të cilat përbëjnë flotën e peshkimit detar industrial të Durrësit. Ndërtimi i portit të peshkimit u realizua me financimin e Bankës Islamike, prej 12 milionë euro. Pas kësaj, motopeshkatoret e sektorit të Durrësit u sistemuan përfundimisht jashtë portit tregtar.

Flota shqiptare e peshkimit përfshin 584 anije (sipas të dhënave të vitit 2014) dhe është e përqendruar në katër porte: Durrës, Vlorë, Shëngjin dhe Sarandë. Prodhimi vjetor i peshkut të kapur arrin në rreth 3 mijë tonë, ku peshkimi detar përbën rreth 70% të totalit dhe pjesa tjetër vinte nga peshkimi në ujërat e brendshëm. /k.s/ /a.a/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.