FRANCË – Qyteti i Nisës kandidat për në trashëgiminë e UNESCO-s

PARIS, 13 janar /ATSH-AFP/- Midis Detit Mesdhe dhe Alpeve, qyteti turistik i Nisës, kryeqyteti i Bregut të Kaltër, është në radhë për t’u anëtarësuar në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe kjo duke filluar nga viti 2021, njoftoi sot qeveria franceze.

Ministri i Jashtëm francez dhe ai për Europën, Jean-Yves le Drian, së bashku me homologun e tij të Kulturës, Franck Riester, thanë në një deklaratë për shtyp se kanë vendosur të mbështesin kandidaturën “Nisa, kryeqytetit i turizmit bregdetar”, i cila do të shqyrtohet nga Komiteti i Trashëgimisë Botërore të Unesco-s në korrik 2021.

Sipas tyre, Nisa përbën një model referimi për qytetet bregdetare. / /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.