​Haziri: LDK-VV po diskutojnë opsionet, jemi në fazën e fundit

PRISHTINE, 10 janar/ATSH/- Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri nuk konfirmon nëse  do të ketë sot takim mes liderit të VV-së, Albin Kurti dhe atij të LDK-së, Isa Mustafa, por tha që pas zgjedhjes së kryetarit të Kuvendit është imponuar një situatë e re e cila kërkon durim që bisedimet të shteren deri në atë fazë sa të dy palët ta arrijnë një marrëveshje.

Ai tha se ekipet e të dyja partive janë duke punuar në arritjen e një koalicioni qeverisës.

Haziri tha se janë duke u diskutuar të gjitha opsionet pas situatës së krijuar më 26 dhjetor, kur Glauk Konjufca i LVV-së është zgjedhur në krye të Kuvendit të Kosovës.

Sa i përket letrës së presidentit Thaçi dërguar LVV-së për dërgimin e emrit të mandatarit për kryeministër, Haziri tha se presidenti duhet të pres derisa t’i shkojë emri sipas procedurave.

I pyetur se a do të kërkojë LDK që pozita e kreut të Kuvendit të rinegociohet, ai tha se marrëveshja duhet të shihet si pako dhe si e tillë duhet t’i definojë përgjegjësitë.

Kurse, i pyetur se kur do të nënshkruhet marrëveshja, Haziri u shpreh se ajo është përgjigje 1 milion dollarëshe./KosovaPress/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.