Shqipëria merr kryesimin e OSBE/ Zv.ministri Tare: Historike, në fokus dialogu dhe gjithëpërfshirja

TIRANË, 9 janar /ATSH – A. Fortuzi/ Marrja e Presidencës së OSBE nga vendi ynë është një ngjarje historike që konfirmon se Shqipëria i ka kapacitetet për ta realizuar një mision të tillë.

Agron Tare, zv.ministër për Europën dhe Punët e Jashtme tha se në fokus të Shqipërisë si drejtuese e OSBE do të jetë dialogu. “Shqipëria si kryetare e radhës e OSBE do të synojë dialogun dhe gjithëpërfshirjen e 56 vendeve pjesëtare të OSBE. Siç e tha dhe Kryeministri, fokusi ynë do të jetë për zbatimin e angazhimeve të gjithë bashkë”, – tha Tare.

“Në fokus do të jetë dhe axhenda e OSBE, së pari, dimensioni politiko-ushtarak, ku siç tha dhe vetë Kryeministri, vizita e parë do të jetë në Ukrainë, pasi atje është dhe konflikti më i nxehtë sot në Europë”, – vijoi ai.

Sipas Tares, vendi ynë do ketë një rol të rëndësishëm për të drejtat e grave. “Duke qenë se edhe vetë Shqipëria dhe qeveria shqiptare kanë bërë hapa para dhe do forcojmë rolin e gruas në këtë dimension. Këtë vit zgjidhen dhe katër figurat kryesore të Sekretariatit dhe 8 nga 16 misionet për Europën në këtë organizatë, dhe Shqipëria do gjejë konsensusin për këto emërime dhe sot Kryeministri ka bërë thirrje për të paraqitur kandidatura femra”, – tha Tare.

“Marrja e Presidencës është historike dhe i jep Kryeministrit në funksionin e Ministrit të Jashtëm dhe funksionin e drejtuesit të OSBE, duke i dhënë një karakter dydimensional. Besimi që iu dha vendit tonë konfirmon se Shqipëria i ka kapacitetet për të drejtuar këtë organizatë. Paralelizmit mes politikës së brendshme dhe presidencës së Shqipërisë janë dy çështje të ndara, pasi Kryeministri në rolin e kryetarit të radhës së OSBE do ketë deklarata sipas axhendës politike që ndjek OSBE dhe që është në vijimësi”, – tha Tare.

“Takimi me Presidentin Putin? Edhe këtu ribiem në kuadrin dydimensional të aktivitetit të Kryeministrit Rama si kryetar i OSBE, dhe vizita në Rusi do të jetë në këtë prizëm dhe kjo normalisht forcon edhe marrëdhëniet bilaterale mes të tjerash”, – tha Tare.

“Shqipëria si kryetare e radhës së OSBE do të përfitojë një përvojë të madhe për dialogun, bashkëpunimin dhe gjithëpërfshirjen. Këtë përvojë do ta ketë dhe në aspektin e Shengenit Rajonal, por këto janë dy axhenda që nuk kanë pika të përbashkëta”, – përfundoi zv.ministri i Jashtëm, Agron Tare. /a.a/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.