UKRAINË – Zelensky: Përmbajtje nga spekulimet për katastrofën ajrore

KIEV, 8 janar /ATSH-AFP/ – Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky paralajmëroi për “spekulime” me rastin e rrëzimit të një aeroplani ukrainas tip ”Boeing” në Iran, që shkaktoi vdekjen e rreth 180 personave.

“U kërkoj të gjithëve të përmbahen nga spekulimet dhe versionet e paverifikuara të katastrofës”, shkroi Zelensky në FB.

Ambasada e Ukrainës në Iran theksoi se ka pasur një avari të motorit të avionit dhe teza e një sulmi terrorist aktualisht është përjashtuar.

Një aeroplan, tip ”Boeing 737” i kompanisë ”Ukraine Airlines” u rrëzua, menjëherë pasi u ngrit nga aeroporti ndërkombëtar i Iranit ”Imam Khomeini”.

Sipas medieve raportohet se në bord ndodheshin 180 persona, përfshirë ekuipazhin dhe pasagjerët.

”Shkaku i rrëzimit të aeroplanit mendohet një problem teknik’’, theksoi një burim zyrtar.

Deri tani njoftohet se nuk ka asnjë të mbijetuar./ /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.