Basha: Çdo sistem mund të dështojë nëse nuk garantohet ndarja e zgjedhjeve nga krimi

TIRANË, 8 janar /ATSH/ Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi mbrëmjen e sotme para takimit me aleatët se, cilido sistem zgjedhor të miratohet do të dështojë nëse nuk garantohet ndarja e politikës nga krimi.

Fajin nuk e ka sistemi, tha Basha, dhe kjo alibi është e dështuar.

“Kam qenë dhe jam i hapur dhe e kemi shprehur për të diskutuar me të gjithë qytetarët se cili sistem zgjedhor do të aplikohet. Nisur nga praktikat e 7 viteve të fundit mund të themi se cilido sistem do të dështojë nëse nuk garantojmë ndarjen e zgjedhjeve nga krimi. Alibia se fajin e ka sistemi mund të kthehet në një shtojcë të propagandës së Ramës”, tha Basha.

“Axhenda ime është ekonomia, dinjiteti dhe mirëqenia e çdo shqiptari. Në funksion të kësaj jemi gati të hedhim çdo hap”, u shpreh Basha.

Ai shtoi se, “unë zgjedh të besoj Bundestagun dhe jo Ramën. Vendi është në një krizë të thellë politike, këtë shqiptarët e ndiejnë në mungesën e theksuar të shtetit. Sot janë braktisur mijëra familje”.

Për situatën e krijuar së fundmi lidhur me përplasjen Iran-SHBA, Basha tha se “jemi përkrah SHBA dhe vlerave të lirisë dhe demokracisë”.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.