Thaçi: Kombi shqiptar do të mburret përjetë me figurën e Anton Çettës

PRISHTINË, 3 janar/ATSH/ Sot është 100-vjetori i lindjes së Anton Çettës, profesorit, humanistit, folkloristit e studiuesit të shquar kosovar.

Me këtë rast Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka kujtuar veprën dhe kontributin e Anton Çettës. “Para një shekulli u lind Anton Çetta, njeriu që do mbetet në historinë e kombit tonë për kontributin e jashtëzakonshëm në mbledhjen e folklorit shqiptar në Kosovë, duke e bërë të pavdekshëm këtë thesar të kulturës sonë shpirtërore. Ai do mbahet mend përjetë si njeri i urtë, i mençur, humanist dhe kontribues i shërimit të plagëve të gjakmarrjes në fillim të viteve të dekadës së fundit të shekullit njëzet. Kombi ynë do të mburret për jetë dhe mot me figurën e albanologut Anton Çetta”, shprehet Thaçi.

Anton Çetta lindi në vitin 1920 në Gjakovë, ku edhe kreu shkollën fillore. Më pas arsimimi i tij i mesëm vazhdoi në Tiranë e Korçë. Studimet e larta i kreu në Universitetin e Beogradit, në degën Gjuhë e Kulturë Romane. Njihet si mbledhës i folklorit nga trevat shqipfolëse, duke botuar rreth 16 libra. Nga viti 1968 Anton Çetta ka qenë udhëheqës i departamentit të Folklorit në Institutin Albanologjik të Prishtinës. Në vitin 1990 profesor Çetta u zgjodh kryetar i Këshillit Qendror të Lëvizjes Kombëtare për Pajtimin e Gjaqeve. Në vitin 1992 u zgjodh deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së./KosovaPress/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.